| | | | | | | |
    עברית    English    English    Polski    Ελληνικά    german    français    Italiano    English    English    portuguese    portuguese   

עשר הדיברות להגנה עצמית מפני תקיפה

זה קורה בכל יום ובכל מקום. בחניון, במעלית, ברחוב, בדייט, בכביש, במקום העבודה... ואנחנו שומעים בחדשות ובאינטרנט רק על 'קצה הקרחון' של מספר הפעמים בהן גברים תוקפים נשים. וזה חייב להיפסק!!! אכן, יש אמצעים רבים בידי נשים להגנה על עצמן מפני תקיפה – שוקר חשמלי, תרסיסים וכדומה – אבל המגרעת של כל אלה היא היכולת המסורבלת להשתמש בהם כשהתקיפה באה בהפתעה. ורוב התקיפות מגיעות במפתיע. בסופו של יום, ההגנה הכי טובה היא היכולת להתמודד למול התוקף. זה בידיים שלך. הנה עשר הדברות להגנה עצמית:

1.    נשים חזקות מגברים – אתן יודעות את זה. אתן חזקות מגברים בכל מובן. נפשי, הסתגלותי, יכולת התמודדות עם מגוון מטלות בו זמנית, יכולת להכיל, וכן, במקרים רבים גם בכוח פיזי. (אנחנו עוד נתייחס בהמשך לעניין הכוח הפיזי)

2.    גברים חושבים שהם חזקים – כנראה שבמשחק הורדות ידיים הגבר חזק יותר. זה עדיין לא עושה אותו חזק ממך. בהגנה עצמית אין צורך בכוח פיזי אלא בקור רוח ושליטה עצמית. כן, אני יודע, קל להגיד קשה ליישם כאשר תוקף מפתיע אותך. ובכל זאת, יש כמה כללי ברזל שיעמדו לצידך בעת הצורך.

3.    הטעות הגברית הקלאסית – מכיון שגבר תוקף יוצא מנקודת הנחה שהוא החזק ואת החלשה, הוא אינו מפעיל את מנגוני ההגנה שלו אלא מתמקד במנגונני התקיפה. ובמילים פשוטות – כשמנגנון ההגנה רדום זו נקודת החולשה שלו. הוא מצפה לתגובה של פניקה ואף כניעה. מיד תראי איך זה עובד לטובתך.

4.    מניעה עדיפה על התמודדות – כלל זה נכון תמיד (טיפול מונע עדיף על פני טיפול בבעיה), אבל, במקרה שלנו כלל זה תופס במקרים בהם יש לך את השהות להבין שאת הולכת להיות מותקפת. תעשי רעש. הרבה רעש. צעקות, צרחות, שימוש במשרוקית (במידה ויש לך בהישג יד, ואולי כדאי שתהיה אחת כזו בתיק). זה מבהיל, זה מרתיע את התוקף כי הוא מאבד את אלמנט ההפתעה.

5.    שחקי את המשחק – זוכרת, התוקף מצפה לבהלה מצידך, פאניקה, כניעה. שחקי את המשחק (אם אפשר לקרוא לזה משחק), זה יקטין עוד יותר את מנגנוני ההגנה שלו, יגרום לו לחשוף את הנקודות הרגישות שלו ויעצים את אלמנט ההפתעה שלך. ואז... תגיבי בעוצמה וללא רחמים.

6.    היכן הוא רגיש – נהוג לחשוב שהמפסעה היא הרגישה ביותר. זה נכון אבל יש נקודות שהרבה יותר קל להגיע אליהן: הכי מומלץ, קל לפגיעה ומנטרל זה האף. מכה רצינית באף – משתקת. הגרוגרת היא הבאה בתור. ויש את העיניים. אצבע בעין מנטרלת. ואם הידיים תפוסות... את הברך ישיר למפסעה ובמלוא העוצמה.

7.    ויש עוד – הכל בהתאמה למצב. כך למשל אם את "חבוקה" מאחור, הידיים תפוסות ע"י התוקף, הגוף שלו צמוד אליך. רקיעה חזקה (אני מתכוון לחזקה באמת) על אצבעות הרגליים שלו תקפל אותו. מרפק לצלעות (בכל הכוח) יוציא לו את האויר מהריאות. הציפורניים שלך הם כלי נשק "קורע".

8.    שימוש בחפצים זמינים - מסייע רבות בהתגברות על התוקף. מומלץ מאוד להעזר במעצים כוח בצורת "עט הגנה עצמית"  אשר מעצים את המכה ומאפשר פגיעה ממוקדת ואפקטיבית בנקודות תורפה.

9.    עכשיו תורך... - מומלץ לפגוע במספר נקודות תורפה על מנת להגביר את אפקט הפגיעה ולהגדיל את הסיכויים לנטרל את התוקף. ורק אז תברחי. אל תעמדי לידו ותתקשרי למשטרה. קודם כל לנתק מגע ולברוח.

10.    תלמדי להגן על עצמך – כבר דיברנו על מניעה ועד כמה היא עדיפה על פני התמודדות עם בעיה. בואי לקורס הגנה עצמית. אחרי הקורס (חמישה מפגשים בלבד) כל תוקף יקבל ממך שיעור בקרב מגע "חינם".

ולסיום. מדוע שמחתי על ההזדמנות לכתוב את המאמר בעבורך? לא, זה לא מהמקום העסקי. עד כמה שישמע הדבר מפתיע אני יודע היטב מה  עובר על אישה אחרי אירוע תקיפה. כפצוע הלם קרב בעת שירותי כקצין קרבי בחברון, אני מכיר על בשרי – יומם וליל – את הטראומה. זה לא עוזב לרגע, זה בא בחלומות, כל רעש מקפיץ, החושים דרוכים 24/7 מחפשים מהיכן זה יבוא שוב, החוסן הנפשי פגוע וזה מוקרן בחיים האישיים, בעבודה, באמון בבני אדם.
אסור שאף אישה תעבור את הטראומה הזו. כך, מעבר לכתיבת המאמר, יצאתי לאחרונה בקמפיין למניעת אלימות בנשים. אני פונה למקומות עבודה שיעבירו את הנשים העובדות סדנת הגנה עצמית (אשמח אם תעזרי לי בנושא במקום עבודתך). אני מעלה סרטונים ליו-טיוב ובהם הדגמות איך להגן על עצמך. פניתי לאחראית על מעמד האישה במשרד ראש הממשלה להתגייס לעניין – והיא נענתה ברצון. אני מחלק לכל בוגרת קורס את החבק הבא שתענוד על ידה.
 
dontF.jpg

ואשר משמעותו: "אל תתעסק איתי כי עברתי קורס להגנה עצמית" ככל שיהיו יותר חבקים כאלה על ידיהן של נשים כך הנושא יחלחל לתודעה ויביא לשינוי המיוחל.
הגנה עצמית | קרב מגע | עילית קרב מגע

חדש בעילית קרב מגע - קורס עוצמה המשלב חוסן פיזי ומנטלי !

פתיחת שנת האימונים החדשה - בהצלחה לכל החניכים!
מלאו את הפרטים שלכם ונצור איתכם קשר בהקדם

שם מלא

דואר אלקטרוני

טלפון (שדה חובה**):